این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عکاسی معماری | عکاسی دکوراسیون | عکاسی داخلی و خارجی

عکاسی معماری یکی از شاخه های پر استفاده عکاسی جهت هرچه بیشتر به نمایش گذاشتن جزئیات، تناسبات و ساختار فضاهای معماری و دکوراسیون داخلی است به این دلیل که ما به محوطه بیرونی یا داخل یک ساختمان توجه خاصی نداریم و عکاسی معماری به همراه عکاسی دکوراسیون این ویژگی های درونی و بیرونی را برای ما بزرگ نمایی میکنند.

عکاسی معماری بطور معمول بعنوان شکلی از عکاسی توصیف میشود که از ساختمان ها و سایر بناها بعنوان سوژه استفاده میکند.
عکاسی معماری طبقه بندی های زیادی دارد، اما دونوع از رایج ترین انواع ان، عکاسی معماری از نمای داخلی و از نمای بیرونی است.

عکاسی معماری از دو شاخه اصلی تشکیل شده است:

- عکاسی معماری ساختمان و فضاهای خارجی و داخلی
- عکاسی داخلی دکوراسیون

عکاسی معماری از نمای بیرونی

این نوع از عکاسی معماری از روشنایی روز یا منبع مناسب نور (مانند مهتاب، نور پیرامون
چراغ های خیابان و چراغ های نمای بیرونی ساختمان ها) بهره میبرد.
یک عکاس معماری از نمای بیرونی، مناظری با چشم انداز زیبا در اطراف یک ساختمان را
برای عکاسی ترجیح میدهد.

او میخواهد تا زیبایی های ساختمان را با محیط اطراف ان ترکیب کند.
این کار، شباهت بسیار زیادی به عکس گرفتن از یک منظره همراه با عناصر طبیعی یا محیط پیرامون خودش دارد.
هممچنین، او دوست دارد عکسهایی بگیرد که خطوط یک ساختمان یا بنا را بطور کامل و واضح نشان دهد.
بهترین روش برای انجام اینکار ان است تا بسوی اسمان صاف عکسبرداری کنیم.
ایجاد رغبت و کنجکاوی در میان مخاطبان، هدف اصلی یک عکاس معماری از نمای بیرون است.

عکاسی معماری از نمای داخلی

اگرچه در عکاسی معماری از نمای داخل به دنبال راهی برای استفاده از نور محیط پیرامون
(برای مثال از از پنجره های باز و نور خیابان) هستیم، همچنان باید نور بیشتری را به صحنه اضافه کنیم.
ما با استفاده از ابزار مکمل روشنایی میتوانیم به این خواسته برسیم که در این بین، فلاش عکاسی معروف ترین آنهاست.
این امر موجب میشود تا عکاسی معماری از نمای داخلی، عکاسی کنترل شده در نظر گرفته شود.
عکاس با تنظیم کردن نور محیط، شرایط را کنترل میکند.

مهمترین عنصر در این نوع عکاسی معمارانه، فضاست.
به همین خاطر، انهایی که از فضای داخلی عکس میگیرند، از لنز های زاویه باز استفاده میکنند.
آنها توانایی این را می یابند تا عکسهایی کامل، شامل عناصر زیباشناسی بگیرند.
همچنین، بسیاری از انها عکسهایی واضح و ساده را انتخاب میکنند؛
از شلوغی و بی نظمی در عکس می پرهیزند.
این امر، کمک شایانی در فوکوس کردن و مشخص کردن خصوصیات یا ویژگی یک فضا یا ساختمان، میکند.

 

در عکاسی معماری به نکات مهمی میبایست دقت و توجه بیشتری داشته باشیم.
استفاده از لنز مناسب برای نشاان دادن صحیح نسبت های فضای مورد نظر.
اگر در عکاسی دکوراسیون داخلی از لتز مناسب استفاده نشود ممکن است بیننده را دچار سردرگمی کند و فضا را بزرگتر یا کوچکتر از آنچه هست تصور کند .همچنینین عدم استفاده از لنز مناسب باعث میشود که عکس هایی پر از اعوجاج داشته باشیم که در عکاسی های با موبایل معمولا این اتفاق میاقتد که حس خوبی را به بیننده القا نمیکند.

در عکاسی معماری حرفه ای، عکاس با استفاده از لنز مناسب و انتخاب فاصله مناسب عکسی خلق میکند که فرد بیننده بتواند خود را در آن فضا تصور کند.
نورسنجی و نورپردازی از عوامل مهم در عکاسی معماری هستند.
مخصوصا در داخلی عکاسی دکوراسیون که باید اکثرا بدون استفاده(یا استفاده حداقلی) از تجهیزات نور پردازی عکاسی، نور محیط درون یک فضا را همانگونه که هست به تصویر بکشیم.
این نوع تصاویر معمولا با گرفتن چند عکس در هر زاویه و ترکیب آنها با هم بدست می آید.

اگرچه در عکاسی معماری از نمای داخل به دنبال راهی برای استفاده از نور محیط پیرامون
(برای مثال از از پنجره های باز و نور خیابان) هستیم، همچنان باید نور بیشتری را به صحنه اضافه کنیم.
ما با استفاده از ابزار مکمل روشنایی میتوانیم به این خواسته برسیم که در این بین، فلاش عکاسی معروف ترین آنهاست.
این امر موجب میشود تا عکاسی معماری از نمای داخلی، عکاسی کنترل شده در نظر گرفته شود.

عکاسی دکوراسیون | عکاسی حرفه ای از دکوراسیون طراحی داخلی

عکاسی از دکوراسیون داخلی علاوه بر تبلیغات به مخاطب ایده می دهد. عکاسی معماری طرفداران زیادی دارد. بسیاری ااز هنرمندان علاقه دارند در زمان مناسب و در فضای روشن عکاسی کنند. نور طبیعی کلید طلایی عکاسی دکوراسیون داخلی است. بنابراین عکاسان باید توجه داشته باشند که در حین عکاسی چراغ‌ها را خاموش کنند. آنچه که نتیجه‌ی کار عکاسی معماری داخلی با نور طبیعی است بسیار زیبا و در جهات طبیعی خواهد بود. برای این کار باید دوبین حرفه‌ای و سایر لوازم و تجهیزات عکاسی را داشت. البته بهترین زمان برای عکاسی دکوراسیون داخلی روزهای ابری است.

از اشیای خاصی استفاده کنید. وسایل، ظرف‌ها، و دیگر ابزار آشپزخانه را درون کابینت‌ها بگذارید و فقط چند چیز زیبا مانند یک کتری یا ظرف میوه را در عکس نگه دارید. در این عکس توازن میان لیمو و لیموناد ابعاد بصری زیبایی به عکس داده است.

در انتخاب‌هایتان دقت کنید. دستگاه تلویزیون معمولا عکس را زشت می‌کند. من اصلا به قیمت آن‌ها و اندازه‌یشان اهمیتی نمی‌دهم. بنابراین از یک عکس بر روی صفحه آن استفاده و آن را شبیه یک تابلوی نقاشی بکنید. در این عکس عکاس تلویزیون را در جای خوبی از قاب قرار داده است و از تصویری زیبا از فیلم آواتار استفاده کرده است.

از گل استفاده کنید. وقتی در چیدمان عکس تردید دارید از گل استفاده کنید. آیا یک پالت مینی‌مالیستی و بی‌رنگ با تاکید بر بافت‌ها زیبا است؟ بله. آیا این مسئله در همه فضاها صادق است؟ خیر. یک دسته گل بنفش را وارد تصویر کنید. یک گام جلوتر روید و کل فضای سمت راست عکس را به این گل‌های زیبا اختصاص دهید؛ اکنون یک عکس زیبا از یک فضای داخلی در اختیار دارید.

به چیدمان اشیای روی میز توجه کنید. از شر دفترچه‌های زشت، لیوان‌ها، و کاتالوگ‌ها خلاص شوید و روی میز را با کتاب‌ها، گل‌ها، و یا شاید یک کاسه یا یک سینی زیبا کنید.

داستان بگویید. این اتاق حرف‌های زیادی برای گفتن دارد: از دیوارهای آبی گرفته تا کاناپه با طرح یونانی و کوسن‌های گورخری و وسایل نامتعارف. با این حال، سبک این خانه بیان‌گر یک داستان است. یک فرد ناتورالیست روشنفکر (عینک روی کتاب با طرح برگ) دوست دارد این فضا را مناسب کتاب‌خواندن کند، فردی که به پروانه‌ها، مرجان‌ها، ودیگر گونه‌ها علاقه دارد.

چیدمان دوباره. از فضای شلوغ دوری کنید و سعی کنید با چیدن دوباره وسایل به فضا نظم دهید. فضاهای خالی موجود در قفسه‌هایی که در این عکس دیده‌ می‌شود کافی هستند و تعداد وسایل چیده‌شده در آن‌ها به اندازه است.

از تقارن استفاده کنید. اگرچه اشیای این خانه در تقارن کامل نیستند، اما یک خط ذهنی در مرکز این تصویر کشیده شده است. از تعدادی از وسایل در جهت ایجاد یک تقارن خوشایند استفاده کنید، اما تعدادی از وسایل را هم به‌گونه‌ای بچینید که تصویری که در عکس دیده می‌شود جذاب و گیرا باشد.

از نور طبیعی استفاده کنید. نور طبیعی در فضای اتاق جلوه خاصی به محیط می‌دهد. پرده‌ها را بکشید و اجازه دهید نور بیرون به داخل اتاق بیاید و تخت‌خواب را روشن و نورانی کند. در این عکس با اضافه‌کردن نور روز فضایی خوشایند و دل‌چسب ایجاد شده است.

از استفاده از انسان در عکس نترسید. از کودکان، حیوانات، و آشپزهای جذاب در عکس استفاده کنید. افرادی که در این عکس می‌بینید تمرکز عکس را نگرفته‌اند، اما به عکس و فضایی که به تصویر می‌کشند زندگی بخشیده‌اند.

صندلی‌ها را از میز بیرون بیاورید. به این توصیه گوش کنید. اگر عکسی گرفتید و حس کردید چیزی در آن درست نیست، ترکیب مبلمان را تغییر دهید. اگر صندلی‌هایی که در عکس می‌بینید به طور فشرده در درون میز رفته بودند این عکس حسی کاملا متفاوت ایجاد می‌کرد. بیرون‌آوردن آن‌ها اتاق را جذاب‌تر می‌کند و مشخص می‌کند که میز موجود در عکس یک میز کار است نه یک میز غذاخوری.

نکات مهم

در عکاسی دکوراسیون موضوعی که بسیار اهمیت دارد توجه به جزئیات است. سیم‌ها و کابل‌ها ی افتاد٬ دستگیره‌ی آویزان٬ فرش تا خورده٬ در کابینت باز٬ دمپایی دمر و … عکس را بد و خانه را شلخته نشان می‌دهد. وسایل و ابزار را بهتر است درون کابینت‌ها گذاشت. اگر هر چیزی را در جای خود قرار داد از بهم ریختگی در عکس جلوگیری می‌شود. بهتر است سیم‌ها و کابل ها پنهان شوند. تلوزیون یکی از آن وسایل خانگی است که عکس را زشت می‌کنند بهتر است هنگام عکاسی از دکوراسیون داخلی از یک تصویر به روی تلویزیون استفاده شود. گل‌ها عکس را بسیار دلربا می‌کنند. برای جلوه بخشیده به عکس پس بهتر است از گل استفاده شود. روی میز از کتاب٬ گل و یا کاسه به کار برده شود. درست است که وسایل داخل خانه را باید هماهنگ با هم انتخاب کرد اما نباید فراموش کرد که نمای داخلی خانه‌ها نشان دهنده‌ی طرز فکر و سبک زندگی صاحبان آن است. شلوغی قفسه‌ها به هیچ عنوان عکس را زیبا نمی‌کنند. تقارن عکس را گیرا و جذاب می‌کند. اما تقارن کامل عکس را از واقعیت دور می‌کند پس بهتر است در دو سوی خط فرضی ذهنی کمی تفاوت ایجاد کرد.

در عکاسی فضای داخلی و عکاسی معماری به صورت کلی توجه به جزییات و ثبت آنها میتواند بار هنری ویژه ای به یک پروژه ببخشد.
در عکاسی معماری وداخلی عکاسی دکوراسیون پیدا کردن زاویه مناسب عکاسی نقش بسیار مهمی دارد.داشتن پیش زمینه ی دانش معماری و شناخت زبان معمار و سازنده میتواند بسیار مفید باشد. که خوشبختانه در استودیو خانه عکس و طرح این شرایط فراهم است.

 

دفتر تهران :

ستارخان - سازمان آب - ک میرداماد - پ 6

دفتر مازندران :

تنکابن (شهسوار) پاساژ بزرگ ط فوقانی پ 11